Kiedy czeka nas leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe to potoczna nazwa na leczenie endodontyczne, które jest metodą leczenia pozwalającą na zachowanie własnego zęba, gdy doszło do obumarcia bądź nieodwracalnego zapalenia miazgi. Polega w dużym skrócie na oczyszczeniu otwartego zęba z obumarłej tkanki i wypełnieniu go tworzywem. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, jeśli tylko ząb wykazuje reakcje bólowe, natomiast bardzo często o martwicy miazgi stomatolog dowiaduje się przypadkiem, przy naprawianiu ubytków, gdyż pacjent nie zgłasza odczuwania bólu podczas teoretycznie bolesnego zabiegu. Nie ma w takich przypadkach sensu podawania znieczulenia, ze względu na to, że ząb już nie reaguje na żadne bodźce i zabieg nie będzie bolał.

Jakie są wskazania do leczenia kanałowego?

Jeśli zastanawiamy się, czy czeka nas leczenie kanałowe zęba objawy takie jak nadwrażliwość na zimne i ciepłe pokarmy, ból czy tkliwość przy nagryzaniu powinny szczególnie zwrócić naszą uwagę. Nadwrażliwość, która pojawiła się nagle, może być pierwszym objawem zapalenia miazgi – trzeba jak najszybciej udać się do dentysty, gdyż w początkowym stadium zapalenie jest procesem odwracalnym i może być wyleczone bez leczenia kanałowego.

Może się tak zdarzyć, że ząb będzie dawał po tak inwazyjnym zabiegu jak leczenie kanałowe objawy bólowe. Nie należy panikować, gdyż jest to zjawisko do pewnego stopnia normalne i jeśli ból nie jest silny, można dać mu kilka dni na „uspokojenie” się tkanek. Jednak gdy ból trwa dłużej, należy zgłosić się do stomatologa.

Leczenie kanałowe objawy po zabiegu

Jeśli po leczeniu kanałowym ciągle odczuwamy ból przypominający „rozpychanie się” zęba od środka, jakby miał eksplodować – jest to znak, że zabieg nie został przeprowadzony dokładnie i w źle oczyszczonych kanałach ciągle rozmnażają się bakterie, które wytwarzają gazy zwiększające ciśnienie w zębie. Zabieg wtedy trzeba powtórzyć i dokładniej oczyścić kanały.

Jeśli natomiast ból pojawia się przy nagryzaniu, wtedy przyczyna może być prozaiczna, acz męcząca – może się okazać, że wypełnienie jest po prostu zbyt wysokie i zwykłe doszlifowanie go rozwiąże problem.

Przez addmin1gfd$ Uncategorized 0 komentarze/y

0 komentarze/y

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *