Co wyróżnia maseczki chirurgiczne?

Powiedzmy bezpośrednio: większość ogólnodostępnych produktów edukacyjnych dotyczących maseczek antywirusowych jest dla tzw. standardowych ludzi bezwartościowa. Nie uwzględnia ponieważ parametrów, jakie mają dla odbiorców podstawowe znaczenie. Wejdźmy na większy poziom maseczkologii wykorzystywanej, dostarczając ową dotkliwą lukę. Czym więc charakteryzują się maseczki chirurgiczne i czy rzeczywiście powinniśmy zainwestować w tego typu maseczki? Co powinniśmy zatem dokładnie wiedzieć na temat maseczek chirurgicznych?

Jak funkcjonują maseczki?

Wedle doświadczeń uczonych i licznych badań, naprawdę noszenie masek ochronnych ogranicza rozprzestrzeniania się dolegliwości przesyłanych drogą kropelkową oraz stanowi aspekt naturalnej ochrony zdrowia. Nie odmiennie jest w wypadku wirusa SARS – CoV 2, jakiego odrobiny wydostają się z systemu oddechowego osoby zakażonej, kiedy owa kaszle, kicha, natomiast choćby oddycha. Noszenie maski ochronnej umożliwia uniknąć rozprzestrzenianiu się cząstek wirusa w powietrzu oraz ich wdychaniu poprzez osoby zdrowe.

Jednorazowe maseczki chirurgiczne

Przeważnie wykorzystywane są maseczki chirurgiczne jednorazowego użytku. Ich działaniem nie jest oczyszczanie powietrza, jednak stwarzanie realnej bariery pomiędzy otoczkami śluzowymi natomiast ewentualnym zakażeniem. Zabezpieczają przed większymi częściami, o wielkości powyżej 1 mikrometra (μm), natomiast nie przed samymi mikroorganizmami o wielkości zawieranej w nanometrach (w wypadku koronawirusa jest to 60–140 nm). Stanowią natomiast dobrą zaporę dla rozpylaczy, w jakich mogą być obecne mikroorganizmy.

Maseczki chirurgiczne jednorazowe w każdych okolicznościach

W związku z jeszcze większą ilością mutacji koronawirusa, jakie są bardziej zaraźliwe oraz powodują cięższy przebieg dolegliwości COVID-19, minister zdrowia zaleca noszenie masek chirurgicznych jednorazowych w każdych sytuacjach. Polski rząd nie zadekretował natomiast obowiązku noszenia tylko masek leczniczych lub chirurgicznych, tak jak to działa m.in. w Niemczech oraz Czechach.

Czy należałoby kupować maseczkę jednorazową?

Choć ich odporność jest mała, jednorazowe maski chirurgiczne oraz przeciwpyłowe stanowią dobrą ochronę nie jedynie przed typowymi zabrudzeniami znajdującymi się w powietrzu, lecz także przed rozpylaczami, jakie wydostają się podczas mówienia, kaszlu lub również kichania. Należałoby zaznaczyć, iż taka maseczka higieniczna ochroni nie jedynie nas, lecz także osoby postronne wtedy, kiedy to my jesteśmy zakażeni. Większość aerozoli, zamiast przedostać się do powietrza, zostanie ponieważ na masce.

Przez addmin1gfd$ Zdrowie 0 komentarze/y

0 komentarze/y

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *